Yandex Kurumsal Mail – WordPress Rehberi – Bölüm 3

Yandex Kurumsal Mail - WordPress Rehberi - Bölüm 3

Markalaşmak ve daha kurumsal görünmek istiyorsanız en çok ihtiyacınız olan kriterlerden bir tanesi de kurumsal mail adresi olacaktır. İşletmeniz ya da markanız için birçok kurumsal mail servisini kullanabilirsiniz. Outlook, Gmail ya da alan adını aldığınız firmanızdan da bu servisleri sağlayabilirsiniz. Fakat ben sizlere Yandex’in ücretsiz olarak sağladığı Kurum Yandex uygulamasını wordpress tabanlı bir web sitesinde nasıl uygulayacağınızı anlatacağım.

Kurumsal mail benim “[email protected]” şeklinde kullanabildiğim sizin de web site adınızı @ kısmından sonrasına alabileceğiniz mail adresleridir.

Özellikle Google News yani Google Haberler’e girmek isteyen bir haber sitesi için en önemli kriterlerden bir tanesi de künye sayfasında bulunan editör mail adresleridir. Bu bölümde mutlaka yazaradı@siteadi.com şeklinde bir mail adresine ihtiyacınız olacaktır.

Bir başka kullanım alanı da şirket niteliğindeki web sitelerinin [email protected] / [email protected] şeklinde açabileceği ya da direkt olarak şirket çalışanlarına açılabilecek [email protected] gibi dilediğiniz şekilde

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu

Adım 1 – Yandex hesabı oluşturma

Kurumsal mailimizi oluşturmadan önce bir adet Yandex hesabına ihtiyacımız olacak, Yandex hesabımızı dilediğimiz gibi facebook ile bile açabiliriz. Daha sonra sahip olduğumuz tüm web siteleri için tek bir Yandex hesabı kullanabiliriz.

Adım 2 – Connect Yandex ile tanışma

new-organization

Hesabı oluşturduktan sonra https://connect.yandex.com/portal/admin sayfasına giderek sol taraftan “New Organization” seçeneğine tıklayarak web sitemizin adresini giriyoruz.

Adım 3 – Site doğrulama

Search Console’u veya Analytics’i kurarken yaptığımız gibi doğrulama işlemi yapmamız gerekiyor. Bu işlemi yaparken en basit yöntem html kodu ile doğrulama olabilir. Tercihi size bırakıyorum ama ben genelde html kodunu header.php içerisinde <head> bölgesine yerleştirerek doğrulama yapmayı tercih ediyorum.

Adım 4 – Mx Kaydı Oluşturma

yandex-mx-kaydi

Sitemizi doğruladıktan sonra yapacağımız işlem ise MX kaydı oluşturmak olacaktır. Bu işlem için web sitemizin cpaneline girmemiz gerekiyor. Cpanel içerisinde DNS Zone Editor bulunuyor. Zone Editor’u açtıktan sonra “+MX Record” seçeneğine tıklıyoruz ve ardından görseldeki gibi Öncelik= 10,  Hedef Yer= mx.yandex.net girişimizi yapıyoruz.

Adım 5 – Beklemek…

MX kaydının tam olarak oturması bazen birkaç saat bazen bir gün bile olabiliyor. MX kaydımızın doğrulandığını ise yine Connect Yandex üzerinden takip edebiliriz. Soldaki menüde Admin Tools seçeneğine tıkladıktan sonra açılan menüde Domains sekmesinde eklediğimiz tüm domainleri görebiliriz.

Her yeni web sitesi için yeni organizasyon yapısı oluşturmanızı öneriyorum.

“Domain confirmed. Domain is confirmed and ready” mesajını görüyorsanız işleminiz tamamlanmış demektir.

Adım 6 – Mail Oluşturma

Yandex kurumsal mail oluşturma

Organization Structure sekmesini açalım ve alt kısımdaki “Add” butonuna tıklayalım ardından “New Person” seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza mail oluşturma bölümü gelecek. Soyisim – isim – doğum tarihi – dil – saat seçeneklerini doldurduktan sonra Login kısmında mail adresimizi görebiliriz. Ben “[email protected]” olarak mail adresimi açtım. Siz de kendi web sitenize ait mail adresini bu şekilde açabilirsiniz.

Artık oluşturduğumuz hesaba mail.yandex.com üzerinden giriş yapabiliriz.

Yandex kurumsalda takımlar oluşturarak toplu mail gönderimlerini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hatta takımları departmanlara göre ayırmak şirket içerisindeki iletişim için oldukça katkı sağlayacaktır.

İletişim Formu ve Yandex Mail 

Mail hesabımızı oluşturduğumuza göre artık WordPress sitemizden aktif olarak form verilerini mail aracılığıyla alabiliriz. 2 adet eklentiye ihtiyacımız olacak bunlardan bir tanesi “Contact Form 7” diğeri ise “Easy WP SMTP”

Contact Form 7 – İletişim Formu

Öncelikle iletişim formumuzu ayarlayalım.  Contact Form 7 eklentisini kurduktan sonra WordPress panelimizde “İletişim” adında bir sekme çıkacak. Bu sekmeye tıklayarak dilediğimiz gibi iletişim formları oluşturabiliriz. İletişim formunun hemen yanında bulunan kısa kod ile istediğimiz sayfaya istediğimiz iletişim formunu ekleyebiliriz.

Formu düzenledikten sonra posta kısmına gelerek e-posta ayarlarını yapılandırmamız gerekiyor. Benim iletişim formları için kullanacağım mail adresi [email protected] olacağı için aşağıda gördüğünüz şekilde yapılandırma yaptım.

iletisim-formu-ayarlari

Posta ayarlarını da yaptıktan sonra iletişim sayfamıza kısa kodumuzu ekleyebiliriz.

iletisim-sayfasi

Bu ayarları da tamamladıktan sonra tek yapmamız gereken SMTP ayarlarını yapılandırmak. Daha sonra iletişim formu çalışır hale gelecek.

Easy WP SMTP – Yandex SMTP E-Posta Ayarları

İletişim formlarının Yandex mailinize düşmesi için aşağıdaki ayarları yapmanız gerekiyor.

SMTP sunucusu: smtp.yandex.com.tr
Şifreleme: SSL/TLS
SMTP Portu: 465
SMTP Kimlik Doğrulaması: Evet
SMTP Kullanıcı Adı: Mail adresiniz
SMTP Parolası: Mail şifreniz

easy-wp-smtp-ayarlari

Bu ayarları da düzgün bir şekilde yaptıktan sonra deneme e-postası göndererek test yapabilirsiniz.

Tüm adımları uygularken mutlaka başka birkaç ayarı kullanarak kendinize göre kişiselleştirme işlemleri yapabilirsiniz. Ben sadece temel olarak kurulum adımlarını anlattım.

7 YORUMLAR

Yorumunu Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here