Hello World! – WordPress’e Başlangıç Rehberi – Bölüm 1

Hello World! - Wordpress'e Başlangıç Rehberi - Bölüm 1

Merhaba, bu kendi blogumda ilk blog yazım olacak. Açıkcası biraz heyecanlıyım bundan daha önce birçok farklı sayfa ve firma için onlarca farklı konuda blog yazısı yazdım. Emre Güngör farkıyla WordPress öğrenmek istiyorsanız SIKI DURUN! 

Bu yazımda WordPress hakkında genel bilgiler vereceğim. İlk kez WordPress ile tanışacaklar için faydalı bir yazı olacak.

WordPress Nedir?

Standart bir makalede olması gereken bir başlık. WordPress Nedir? Her şeyden önce anlatılan konunun ne olduğunu okuyucuya anlatmak gerekiyor.

Kısaca anlatmak gerekirse WordPress ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz bir alt yapıdır. Web Sayfanızı özgürce değiştirme ve günümüz standartlarında oldukça kullanışlı bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en iyi sistem diyebiliriz hatta.

WordPress Sitesi Nasıl Kurulur?

Elinizde alan adı ve hosting ya da sunucu hizmeti bulunuyorsa sayfanızı WordPress ile tanıştırmak için başka bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Alan Adı Nedir ve Nasıl Alınır?

Alan adı, web sitenizin internetteki adı ve adresidir aslında. Bu ad olmadan önce ip adresleriyle web sitelerine giriş yapılabiliyormuş. Sonradan neden biz bunlara isim vermeyelim diyerek “Alan adı” kavramını ortaya çıkartmışlar.

www.ALANADI.com yani  “www.” ve  “.com” arasında bulunan bölüme alan adı diyoruz.

Alan adlarının basit, sade ve akılda kalıcı olmasını öneriyoruz. Bu hem SEO için hem de kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Alan adı alırken, eskiden msn adresi aldığımız gibi uzatarak alırsak web sitemizin onurunu incitebiliriz.

Peki alan adı nasıl alınır?

Zor bir işlem değil, GoDaddy.com  ya da İsimTescil.Net adreslerden kendinize ait alan adını alabilirsiniz. Farklı firmalardan daha farklı fiyatlara da alan adınızı alabilir ve web sayfanızın kurulumu için ilk adımı atabilirsiniz.

Alan adı alırken daha önce alınmış bir alan adına rastlayıp sadece sonuna bir ek yaparak o alan adını almayın. Örnekle anlatalım; diyelim ki bir haber sitesi açacaksınız. Aklınızdaki isim “hasgazete.com” bu alan adı daha önce alınmış ise “hasgazete1.com” almak ilerleyen zamanda size başarı getirmez. Bunun yerine farklı bir isim arayışına geçmenizi öneriyorum.

Yaratıcı Olun!

Alan adı alırken mutlaka jenerik bir isim bulun. İçerisinde anahtar kelime geçip geçmemesine takılmayın. Sadece 6-7 harften kısa ve marka olabilecek bir isim düşünün.

Hosting Nedir? Nasıl Alınır?

Hosting ve sunucu konuları başlı başına bir yazı olacak kadar uzun bir konu. Daha sonra detaylarına ineceğim fakat şimdilik hosting.com.tr  ve veridyen.com gibi hosting firmalarından sunucu hizmeti de alabilirsiniz. Ya da benim kullandığım gibi https://www.nosspeed.com/ dan alınan profesyonel bir VDS sunucu ile çalışabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Teknik bilgilere çok hakim değilseniz ve fazlaca site açmayacaksınız basit bir sunucu işinizi görecektir.

Alan adını aldım, hostingi de aldım şimdi ne yapacağım?

Adım1 – Nameserver değiştirme işlemi

Alan adımızı aldığımız bölüme girelim ve hosting firmamızın bize vermiş olduğu ad sunucuları ile alan adında sabitlenen ad sunucularını yani name serverleri değiştirelim.

Name server nasıl değiştirilir? şeklinde uzun uzun bir yazı hazırlamayı düşünmüyorum. Kısaca alan adını hangi firmadan aldıysanız giriş yapın ve DNS yönetimi sayfasından ad sunucularını değiştirin. Hostingi Veridyen’den aldıysanız ns1.veridyen.com ve ns2.veridyen.com şeklinde ekleyebilirsiniz. Başka bir firmadan aldıysanız başka firmanın nameserverlarını kullanacaksınız.

Adım2 – Cpanel’e giriş 

Cpanel, sunucumuzda bulunan ve web sitemizdeki bütün arkaplan işlemlerini yaptığımız alandır. En çok webmail, veritabanı ve dosya yöneticisi gibi alanları kullanacağız.

Çoğu hosting firmasında Cpanel ya da Plesk panel bulunur. Her ikisinde de WordPress için hızlı kurulum bölümleri bulunuyor. CPanel’in en altına indiğinizde göreceksiniz.

Cpanel’de WordPress Kurulumu

Adım 1- Cpanel’e girdikten sonra aşağıdaki resimde de gördüğünüz alanı bulun. Oradaki WordPress ikonuna tıklayın.

WordPress Nasıl Kurulur Adım 1

Adım 2 –  “Install Now” seçeneğine tıklayın ve devam edin.

WordPress Nasıl Kurulur Adım 2

Adım 3 – Protokol seçimi olarak “https://www.” seçmenizi öneriyorum. Domain olarak da aldığınız alan adını seçin ve “Yükleme Dizini” bölümünü boş bırakın.

Alt kısımda Site Adınızı ve Sloganınızı yazın.

Admin giriş bilgilerini dilediğiniz gibi ayarların güçlü bir parola yapmanız çok önemli.

“Select Plugin” alanında “loginizer” ve “classic editor” seçmenizi öneriyorum.

Loginizer: 3 defa yanlış parola girildiğinde panel girişini kısıtlar. Saldırılardan korunmak için önemli.

Classic Editor: WordPress’in yeni sürümüyle birlikte gelen yazı düzenleyici ile page builder eklentilerinin çalışmaması sebebiyle classic editor seçiyoruz.

“Yükle” butonuna bastığımızda WordPress kurulum işlemimiz tamamlanmış olacak.

Select Theme bölümünü açarak ücretsiz tema seçimi de yapabilirsiniz. Ben size ücretli temalardan tam olarak sektörünüze uygun bir tema seçerek kurmanızı öneriyorum.

https://www.alanadiniz.com/wp-admin bağlantısından belirlediğiniz kullanıcı adı ve parola ile giriş yaparak WordPress Paneline ulaşarak tüm ayarlarınızı yapabilirsiniz.

WordPress Başlangıç Ayarları Nasıl Yapılır?

Temel olarak yapmanız gereken ayarlardan bahsedeceğim.

Arama Motorlarına Kapatmak

WordPress Siteyi Arama Motorlarına Kapatmak

Bu işlemi yapmamızın sebebi, henüz sitenin kurulum aşamasının bitmemiş olmasıdır. Sitemizi bitirdikten sonra arama motorlarına açarak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışmalarına başlayacağız.

Ayarlar > Okuma > 

Arama motoru görünürlüğü

Seçeneği seçili hale getirdikten sonra sitemizi istediğimiz gibi düzenleyebiliriz.

Kalıcı Bağlantılar 

Kalıcı bağlantılar ayarlarını yaparak sitemizde paylaşacağımız yazıların URL’ini basit ve sade bir şekilde tutabiliriz. Bu sayede SEO için ilk adımı atmış oluruz.

Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar ayarlarına tıklayarak dilediğiniz yapıyı seçebilirsiniz. Benim kullandığım bağlantı yapısı https://www.siteadi.com/yazı-ismi şeklindedir.

No Category Base eklentisi sayesinde https://www.siteadi.com/kategori-adi/yazi-ismi yapısından da kurtulabilirsiniz.

WordPress Eklentileri

WordPress’te birçok faydalı ve ücretsiz kullanabileceğiniz eklentiler mevcut. Bunlar sayesinde iletişim formları kurabilir. Sayfalarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilir, SEO için temel gereksinimleri karşılayabilir, sitenizi hızlandırabilir ve daha birçok işlem yapabilirsiniz. Eklentiler arasında araştırmalar yaparak ihtiyaçlarınıza yönelik en iyi eklentileri bulabilirsiniz.

Bu yazıda tamamen kendi kullandığım eklentileri ve ayarlarını göstereceğim.

Kullandığım eklentiler;

  • All in One SEO
  • No Category Base (WPML)
  • AKısmet AntiSpam
  • Klasik Düzenleyici
  • Loginizer
  • Really Simple SSL
  • Contact Form 7
  • WP Maintenance Mode
  • LiteSpeed Cache
  • Easy Table Of Contents

All in One SEO

SEO için olmazsa olmazımız bir eklentidir. Ücretli versiyonu ile ücretsiz versiyonu arasında bazı farklılıklar bulunsa da ilk aşamada ücretsiz versiyonunu kullanarak birçok işleminizi yapabilirsiniz.

Bu eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirip ardından özellik yöneticisine girerek tüm özellikleri aktif etmenizi öneriyorum.

Kullandığım temel ayarların ekran görüntüsü aşağıda olacak. Ve içe aktarma özelliği sayesinde kullandığım ayarların tamamını direkt olarak WordPress sitenizde All in one SEO eklentisinin içerisine aktarabilirsiniz. İçe aktarma dosyasını da sizler için aşağıda paylaşacağım.

Genel Ayarlar

wordpress all in one seo ayarları 1
wordpress all in one seo ayarları 2
wordpress all in one seo ayarları 3
wordpress all in one seo ayarları 4
wordpress all in one seo ayarları 5

Site Haritası

wordpress all in one seo ayarları site haritası

Dilerseniz yaptığım ayarlara bakarak da yapabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki indirme bağlantısını vereceğim dışa aktardığım ayarları direkt olarak eklentinizde içeri aktar seçeneği ile kullanabilirsiniz.

All in one SEO benim ayarlarım >  https://www.dosyaupload.com/610x 

Tabi burada bir not düşelim. Her site için bu ayarlar farklılık gösterebilir. Ayarların tamamının ne işe yaradıkları tek tek öğrendikten sonra en ideal ayarları yakalayabilirsiniz.

No Category Base (WPML)

Bu eklenti tamamen yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi URL yapınızdan /kategori-adi/ kısmını atmak için kullanılıyor. Kullanıp kullanmamak size kalmış.

Kurulumu çok basit. Yükleyip, etkinleştirmeniz yeterli.

Diğer Eklentiler

Klasik Düzenleyici: WordPress ile birlikte kurduğumuz bu eklenti ile sayfa düzenleme işlemlerini rahatlıkla yapabiliriz. Page Builder eklentileriyle uyumludur.

Loginizer: Güvenlik için kullandığımızı bahsetmiştim. 3 hatalı girişte panel girişini engelleyerek saldırıları önleyebilirsiniz.

Really Simple SSL: Eklentiyi kurup, etkinleştirdikten sonra SSL etkinleştir uyarısı alacaksınız. Etkinleştirince sayfanız artık tamamen HTTPS:// versiyonuna yönlendirilecektir. Bu da SEO için önemli bir adımdır. Sunucular genellikle 1 yıl boyunca ücretsiz SSL verirler. Daha sonrasında SSL sertifikası satın alarak sayfanızı güvenli tutmaya devam edebilirsiniz.

Contact Form 7: Sayfanızda iletişim formları açmanızı sağlayan eklentidir. Kurulum ayarlarını başka bir yazıda A’dan Z’ye anlatacağım.

WP Maintenance Mode: Sayfanızın yapım aşamasında olduğunu gösterir. Sitenizin yapım aşamasındaki halini dışarıdan gelen ziyaretçilerin görmesini istemiyorsanız kullanabilirsiniz.

LiteSpeed Cache : LiteSpeed Cache ya da WP Fastest Cache gibi eklentiler sitenizin hız optimizasyonu için kullanılır. Başka bir yazıda detaylı olarak anlatacağım.

Easy Table Of Contents:  Yazımın başında da gördüğünüz “yazı içeriği” bölümünü otomatik olarak yapan eklentidir. Oldukça faydalıdır. Blog sayfaları için öneriyorum.

Bir sonraki yazımda temel olarak kurduğum Yandex Kurumsal Mail, Analytics, Search Console, Yandex Metrica ve OneSignal için detaylı rehberler hazırlayacağım. Daha sonrasında ise tema yükleme ve page builder kullanarak sayfa oluşturmayı anlatacağım. Aynı zamanda bunlar için detaylı videolar çekerek WordPress’i öğrenmek isteyen herkese öğreteceğim.

[email protected] mail adresinden ya da aşağıdaki yorum bölümünden yazarak WordPress site hizmeti ya da birebir, online ve öğrenme garantili WordPress eğitimi alabilirsiniz.

6 YORUMLAR

Yorumunu Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here