Dünyanın En Basit SEO Teknikleri

Dünyanın En Basit SEO Teknikleri - Herkes SEO Yapar!

SEO yapmak, SEO uzmanı ya da “SEOCU” kelimelerini oldukça çok duydunuz eminim. SEO denilen şey nedir? Nasıl yapılır? SEO kategorimde SEO haberleri, teknik, taktik ve ipuçları paylaşacağım. Kimi yazılarım fazla detay ve uygulama içerecek kimisi ise basit, herkesin uygulayabileceği rehberler olacak.

SEO kategorimdeki ilk yazımın başlığını da “Dünyanın En Basit SEO Teknikleri” şeklinde atarak, bu işin en temelinden başlamaya karar verdim. Birazdan okuyacağınız yazı SEO’ya başlangıç için rehber niteliğindedir. Yazının en altında bulunan “Ben nasıl SEO yaptım?” bölümünde ise bu yazıyı yazarken uyguladığım teknikleri anlatacağım. İyi okumalar 🙂

Başlamadan;

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu yapılırken en gelişmiş arama motoru olan Google’ın isteklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bunun iki temel sebebi var;

1- Yapay zeka ve güçlü algoritmalar ile manipule edilmesi zor bir arama motoru olması

2-Türkiye’de ve Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olması

Özgünlük

Google’ın ve diğer arama motorlarının dikkat ettiği en önemli kriter özgünlüktür. Bahsi geçen özgünlük sadece özgün makale değildir. Sayfanızın başlığının, meta açıklamanızın, sayfada bulunan görsellerin hatta site tasarımının bile özgünlüğü arama motorlarında yükselmeniz için en önemli kriterdir.

Özgün olmak için, bulunduğunuz sektörde rakiplerinizi incelemelisiniz. Onlar bunu yapıyor ben de gidip aynısını yapayım mantığı ile hareket ederseniz kesinlikle özgün olmazsınız. Taklit etmeyin, taklit edilen olun.

Özgün Başlık ve Meta Açıklama 

Eğer bir blog sayfası yönetiyorsanız yazmak istediğiniz konuda ya da yükselmek istediğiniz anahtar kelimede araştırmalar yapın. Rakiplerinizin kullandığı başlıkları kullanmayın. Kendinize bir başlık seçin Google’da arama yapın. Karşınıza çıkan başlıkları kıyaslayın. Kıyaslarken sıralamasına ve web site adına göre değil, sadece başlık ve açıklamalarını okuyarak size en çok tıklama hissi yaratanı seçin. Ve ondan daha iyisini yapmaya çalışın.

Kurumsal bir web sitenin sayfalarında SEO çalışması yapıyorsanız rakip firmaların benzer başlıklarını inceleyin. Ve rakiplerinizden daha iyi başlık ve açıklamalar üretin. Tıklama oranını arttırabilmek için CTA yani Call To Action çalışmaları yapabilirsiniz.

Call To Action Nasıl Yapılır?

“Basit, Etkili, Uygun Fiyat, Performans Garantili, %100, …’nın 3 Kısa Yolu, 5 Maddede …” gibi başlığınıza ekleyeceğiniz ufak birkaç kelime ile tıklama oranlarınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

Meta Title ve Meta Description Nasıl Değiştirilir?

WordPress altyapılı bir site kullanıyorsanız, kullandığınız SEO eklentisi sayesinde kolayca meta title ve description yani başlık ve açıklama değişikliği yapabilirsiniz.

Özgün ve Kaliteli İçerik 

İçerik sayfanızın %90’lık bir alanını kaplayacağı için en önemli kısım da burasıdır. Google özgün ve kaliteli içeriklere gerçekten çok değer veriyor. Sektöründe en çok ve en özgün içerikleri üreten bir web sitesi mutlaka eninde sonunda kazanıyor. Zaten SEO ile ilgili hangi ülkede araştırma yaparsanız yapın, “İçerik kraldır” ya da “Content is king” şeklinde ibareler görebilirsiniz.

Kaliteli içeriklerin bir diğer faydası ise tek bir anahtar kelimeden değil farklı anahtar kelimelerden de size trafik getirmesidir. Amacınız kesinlikle tek bir anahtar kelime olmamalıdır. Yüksek hacimli bir anahtar kelimenin aranmasının yaklaşık 90 katı kadar benzer uzun kuyruklu aramalar yapıldığı da görülmektedir.

Özgün içerik oluşturmak için iyi bir içerik üretici firma ile çalışabilir ya da web sitenizin içeriklerini kendiniz üretebilirsiniz.

İçerikbu firmasının kurucusu olarak bugüne kadar birçok firmanın ve blog projesinin içeriklerini ürettik fakat yine de birçok müşterimize içerikleri kendilerinin oluşturmalarının daha etkili olacağını da söyledik.

Özgün Görsel 

Web sitenizin trafiği arttırmak için sürekli olarak özgünlükten bahsettim. Bu sefer de görsellerin özgün olması gerektiğini söylüyorum. Peki özgün görsel nasıl oluşturulur? Stok görselleri alıp üzerinde birkaç oynama yaparak güzel ve özgün görsel üretebilirsiniz.

Site Haritası 

Web sitenizin mutlaka bir site haritası olsun ve Search Console üzerinden site haritanızı ekleyin. Google’ın sitenizi daha düzenli ve doğru indekslemesine yardımcı olacaktır. Google arama sonuçlarında sayfalarınızın doğru bir şekilde bulunması için site haritası şart değildir fakat önemli bir kriterdir.

Eğer WordPress kullanıyorsanız, sitemap eklentileri ile site haritası oluşturabilirsiniz. Bir web sitesinde site haritası var mıdır yok mudur kontrol etmek için siteadi.com/sitemap.xml ya da /sitemaps.xml şeklinde bir sayfa bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz.

Robots.txt

Site haritası ile birlikte en çok anılan kriter ise robots.txt’dir. Bir web sitesinde robots.txt bulunması, sitenize giren google botlarına yardımcı olacaktır. Google botlarının hangi sayfaları taraması gerektiğini ya da taramaması gerektiğini belirtebilirsiniz.

Örnek robots.txt dosyası için emregungor.com.tr/robots.txt sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Not: Robots.txt ve Site Haritası için yakın zamanda detaylı bir rehber hazırlayacağım.

HTTPS:// Güvenli Sayfalar

Google artık http:// şeklinde açılan sayfaları güvenli değil olarak işaretliyor. Bu sebeple sitenizin güvenliğini sağlamalısınız. Hala https:// kullanmıyorsanız SSL sertifikasına ihtiyacınız var demektir. Sunucu firmanız ile görüşerek SSL sertifikası alabilirsiniz.

Sitenizde SSL var ise mutlaka https:// şeklinde açılsın ve diğer versiyonlarını https:// versiyonuna zorunlu yönlendirin.

WorPress’te https yönlendirmesi yapabilmek için Really Simple SSL eklentisini kullanabilirsiniz.

Sitenizi Hızlandırın

Web sitenizin hızlı açılması doğal olarak siteniz açılırken kapatacak kullanıcıları kaybetmemenizi sağlayacaktır. Açılış performansı SEO için oldukça önemli bir kriterdir. Özellikle son yapılan güncellemelerin ardından direkt olarak sıralamaya etki ettiğini görmekteyiz.

Sitenizi hızlandırmak için WordPress’te kullanabileceğiniz önbellekleme (cache) eklentileri mevcut. Ayrıca TinyPNG gibi görsel optimizasyon sitelerini ya da eklentilerini kullanarak site içindeki tüm görselleri sıkıştırın. Sitenizi hızlandırmak için uygulanabilecek en kolay iki yol görsel optimizasyonu ve cache eklentisi kullanmaktır.

İlerleyen zamanlarda site hızlandırma için detaylı anlatımlar yapacağım.

Google ile Kusursuz SEO Yapın

Google kendi blogunda ve support.google.com üzerinden SEO için birçok kılavuz ve yönerge paylaşmaktadır. Tek ihtiyacınız olan biraz vakit ve bir kahve 🙂 Hemen okumaya başlayın ve SEO’yu Google’dan öğrenin.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu: https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr

SEO’ya mı ihtiyacınız var?:
https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr

Ben Nasıl SEO Yaptım?

Şimdi de gelelim benim nasıl yaptığıma? Dünyanın en basit seo tekniklerini kullanarak bir makale hazırladım. Öncelikle SEO kategorim için bir yazı hazırlamaya karar verdim. Ufak bir araştırmanın ardından “basit seo teknikleri” üzerine içerik araştırması yaptım.

basit-seo-teknikleri

Google’da “basit seo teknikleri” araması yaptım ve karşıma featured snippet bir içerik çıktı. Diğer başlıkları ve meta açıklamaları inceledikten sonra kendi başlığım yazıdaki alt başlıklarım ve meta açıklamamı kararlaştırdım.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]
Meta Title: Dünyanın En Basit SEO Teknikleri – Herkes SEO Yapar!
Meta Description: Dünyanın en basit SEO teknikleri ile herkesin SEO yapabileceğini görünce şaşıracaksın. Gerçekten çok kolay taktikler ve ipuçları seni bekliyor![/box]

Daha sonra özgün içeriğim için kendimi hazırladım, bildiklerimi akıcı ve anlaşılır bir dil ile anlatmaya çalıştım. Kısaca anlatmak gerekirse; “araştırdım, okudum, öğrendim, uyguladım!”

Başlığımı, meta açıklamamı belirledikten sonra sıra özgün görsele geldi. Onu da Photoshop CC ve Freepik ile çözdüm.

Freepik.com adresinden ücretsiz bir görsel indirip, Photoshop üzerinden düzenleme yaparak öne çıkan görselimi oluşturdum. Tinypng kullanarak görselimi de sıkıştırdım.

Ardından içeriğimi sosyal medyada paylaşıp, sıralama almayı bekleyeceğim.

 

3 YORUMLAR

Yorumunu Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here