Analytics ve Search Console Kurulumu – WordPress Rehberi – Bölüm 2

Analytics ve Search Console Kurulumu | WordPress Rehberi | Bölüm 2

“WordPress’e Başlangıç Rehberi” olarak başlayan birinci bölümün ardından artık WordPress Rehberi şeklinde devam edeceğiz. WordPress’in kurulumu ve ilk adımlarını atmıştık. Şimdi ise Google’ın iki adet ürününü WordPress sitemize nasıl entegre edeceğimizi anlatacağım. Google Analytics ve Google Search Console. Bu iki adet Google uygulaması hakkında ilerleyen zamanlarda çok fazla bilgiler vereceğim. Tabi bu yazımızda da temel olarak bilgiler olacaktır.

Google Analytics 

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sitemizin performansını analiz etmemiz için kullanacağımız ücretsiz ve en önemli servistir. Adobe Analytics gibi ücretli ya da daha farklı ücretsiz birçok analiz aracı bulunmaktadır. Google Analytics ise en yaygın olarak kullanılanıdır. Web sitemize gelen anlık, günlük, haftalık, aylık ziyaretçi sayısını Analytics üzerinden çok basit bir şekilde görebiliriz.

Analytics üzerinden yapabileceğimiz birçok analiz işlemi bulunmaktadır. Web sitemizin sayfalarının açılış hızlarından tutun da kullanıcıların en çok hangi cihazlar ile giriş yaptığına kadar birçok veriyi ücretsiz bir şekilde alarak hedef kitlemiz ve web sitemiz hakkında önemli bilgilere sahip olabiliriz.

Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

https://analytics.google.com/ adresine Google hesabınız ile giriş yapın ve Yeni hesap oluşturun.

analytics-hesap-olusturma

Mülk oluşturma ayarlarını düzgün bir şekilde girdikten sonra karşınıza gelen izleme kimliği sayfasındaki kodu sitenizin “<head>” ile “</head>” kodu arasına yerleştirebilir ya da All in One SEO gibi bir eklenti kullanıyorsanız direkt olarak bu eklentinin içerisine izleme kimliğini ekleyebilirsiniz.

izleme-kimligi-google-analytics

Search Console

Search Console Nedir? Ne İşe Yarar?

Temel olarak kullanabileceğiniz bir webmaster aracıdır. Sitenize gelen organik trafiğin hangi kelimelerden geldiğini veya sitenizin Google dizininde doğru eklenip eklenmediğini görebileceğiniz bir araçtır. Hem analiz yapabileceğiniz hem de teknik bazı işlemleri yapabileceğiniz için web sitelerinin olmazsa olmazıdır.

Daha çok SEO için yazacağım yazılarda Search Console için kapsamlı anlatımlar yapacağım. Şimdilik sadece kurulum ile idare edin lütfen 🙂

Search Console Kurulumu

https://search.google.com/search-console adresinden giriş yaparak mülk ekle seçeneğine tıklayın ve web sitenizin adresini yazın. Doğrulama seçeneği olarak gelen seçenekler arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Her biri için yazılan talimatları uygulayarak doğrulama yapabilirsiniz. Yine head bölgesine kod ekleme veya kodun içerisindeki ID’yi All in One SEO eklentisi içerisine ekleyerek doğrulama işlemini daha hızlı yapabileceğinizi söyleyebilirim.

search-console-mulk-ekle

Buradaki önemli nokta sitenizin 4 farklı versiyonunu da kaydetmek olmalıdır. 4 farklı versiyonu aşağıda örneklendirdim.

https://emregungor.com.tr
https://www.emregungor.com.tr
https://emregungor.com.tr
https://www.emregungor.com.tr

Tüm mülkleri ekledikten sonra tercih ettiğimiz alan adı hangisi ise onun üzerinden tüm işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Site Haritaları bölümüne girerek sitemap.xml şeklinde hazırladığımız site haritasını göndererek işe başlayabiliriz.

7 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Yurt dışından Türkiye’ye Estetik Danışmanlığı veriyoruz. Saç Ekimi | Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi | Diş hekimliği | Obezite cerrahisi.

  Birçok hastaneyi karşılaştırma ve en düşük fiyat alma garantisi. Ücretsiz konaklama ve tüm transferler dahil.

  http://esthego.com

  Site kurulum aşamasında, sizden çok yardım aldım gerçekten faydalıydı teşekkürler.

 2. Merhabalar emre hocam bu blog u açmanıza oldukça sevindim. Facebook üzerinden oldukça destek veriyorsunuz sorularıma. Blog açarak bir çok kişinin bilginizden ve tecrübenizden yararlanmasına vesile olacak başarılar dilerim.
  Önerilernizle sitemi düzenliyorum göz atabilirsiniz.

  https://wikiegitim.com/

 3. Google analytics ve search console hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz. Yeni site açanlar için gerçekten önemli noktalara girmişsiniz. Çoğu site sahibinin atladığı ve önem vermediği noktalara değinilmiş. Benim merak ettiğim bir sorum olacak. Son zamanlarda analytics bilgilerinde kullanıcı sayısı bir kaç gün sonra önceki günlerde düşüş yaşatmakta. Örneğin bugün siteye 1000 kişi girmişse yarın günlük ziyaretçi bilgilerine girdiğimde dün giren 1000 kişinin 800 kişiye düştüğü görülmekte. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Yorumunu Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here